gdanska.gielda@gdgz.pl   +48 662 265 343   +48 662 717 092

Historia Gdańskiej
Giełdy Zboża

GDGZ

W XVI w. Gdańsk uważany był za jeden z najbardziej rozwiniętych ośrodków handlowych w Europie.

Jednak jego lata świetności przypadają na XVII w., gdy należał do najbogatszych miast Starego Kontynentu. Do portu zawijali marynarze, kupcy, a także ludzie nauki i sztuki. Dobrobyt miasta zapewniał handel zbożem na wielką skalę. Ziarna trafiały do Gdańska z różnych regionów Rzeczypospolitej śródlądowymi drogami wodnymi, głównie Wisłą oraz jej licznymi dopływami. W 1618 roku eksport towaru poza granice kraju wyniósł 118 tys. lastów gdańskich (ok. 271 tys. ton).

Przez wiele stuleci centrum handlu stanowił Dwór Artusa (budynek Giełdy Zbożowej) – to tu spotykali się kupcy z całej Europy, negocjując ceny zboża z polskimi dostawcami.

Dwór Artusa, Gdańsk 1865 r.

Dwór Artusa, Gdańsk 1865 r.

Porty w Gdańsku i Gdyni dynamicznie, corocznie zwiększają przeładunki osiągając w roku 2023 roku historycznie rekordowy łączny tonaż wszystkich towarów na poziomie blisko 110 mln ton. Ładunki rolne, choć nie najważniejsze ilościowo, przynoszą zyski zarówno handlowcom jak i terminalom przeładunkowym a imponująca skala 2,5-krotnego wzrostu ich obrotu na przestrzeni ostatnich 4 lat jest powodem do dumy wszystkich zainteresowanych. W 2023 roku w portach Gdańska i Gdyni przeładowano łącznie 9 852 tys ton ładunków agro a przeładunki samego zboża osiągnęły poziom blisko 7 mln ton co potwierdza krytyczne znaczenie Gdańska i Gdyni w łącznych przeładunkach towarów agro we wszystkich polskich portach.

Dwór Artusa, Gdańska Giełda Zboża 2010r.

Dwór Artusa, Gdańska Giełda Zboża 2010r.

Dwór Artusa, Gdańska Giełda Zboża 2010r. - 2

Dwór Artusa, Gdańska Giełda Zboża 2010r.

Gdańska Giełda Zboża to coroczne wydarzenie, którego organizację zapoczątkował w 2009 r. Zbigniew Ohler.

Zbigniew Ohler

Zbigniew Ohler

Pragnąc nawiązać do tradycji handlowych miasta, stworzyliśmy imprezę, która jest doskonałą okazją do spotkania się polskich i zagranicznych przedsiębiorców, zajmujących się obrotem zbożem.

Pierwsze edycje odbywały się w Dworze Artusa, jednak rosnąca popularność wydarzenia spowodowała, że przenieśliśmy spotkanie do Centrum Konferencyjnego Hotelu Sheraton w Sopocie, gdzie do 2021 roku odbywało się spotkanie. Po roku przerwy (w 2022 roku Giełda odbyła się w Gdańsku) powracamy do Sopotu, żeby po raz kolejny spotkać się tuż obok sopockiego molo.

Co więcej, od 2015 roku organizujemy również coroczną, Zimową Giełdę Zboża, która odbywa się w Zakopanem.

Wydarzenie jest świetną okazją do spotkania się twarzą w twarz z przedsiębiorcami specjalizującymi się w produkcji, sprzedaży oraz eksporcie zbóż i roślin oleistych.

Gdańska Giełda Zboża 2022r.

Gdańska Giełda Zboża 2022r.

Gdańska Giełda Zboża 2022r.

Gdańska Giełda Zboża 2022r.

Co roku gościmy kilkuset producentów rolnych i właścicieli magazynów zlokalizowanych na wybrzeżu oraz w głębi kraju. Podejmujemy także firmy wspierające handel od strony transportu, logistyki i kontroli jakości.

Uczestnicy biorący udział w Gdańskiej Giełdzie Zboża mają możliwość spotkania się z partnerami handlowymi, których znają jedynie poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy. Nasi goście mogą również liczyć na nawiązanie owocnej współpracy z nowymi kontrahentami.

Kup bilet